Lagali su vam o Djedu Božičnjaku? Evo kakve je to posljedice ostavilo na vas!
Sjećate li se dana kada ste otkrili kako Djed Božičnjak ipak ne postoji? Mnogoj djeci je upravo to jedna od najvećih trauma iz djetinjstva. No, britanski psiholog Christopher Boyle i australska sociologinja dr. Kathy McKay tvrde kako je čak i riječ o nečem puno gorem...
Naime, kako oni tvrde roditelji pod hitno moraju prestati djeci govoriti kako je ovaj simpatični djedica stvaran lik jer takva laž može pokvariti odnos s potomcima te poljuljati djetetovo povjerenje u njih.
“Ako su roditelji u stanju lagati o nečemu tako posebnom i magičnom, može li im se vjerovati kao moralnim osobama i u drugim situacijama”, pitaju se znanstvenici u časopisu Lancet Psychiatry.
Osim toga, postavlja se pitanje zašto to roditelji rade te žele li na ovaj način još jednom proživjeti vlastito djetinjstvo?
“Upitan je moralni aspekt naše želje da djeca vjeruju u takve mitove. Jer na kraju sva djeca ipak doznaju da im se godinama lagalo, zbog čega se mogu upitati o čemu su im roditelji još lagali”, kaže profesor Boyle sa Sveučilišta Exeter.
Iako svojoj djeci žele samo najbolje, roditelji moraju biti svjesni kako će istina jednog dana ipak izaći na vidjelo.
“Djeca na kraju doznaju da su im roditelji godinama lagali. Istinu doznaju od nekog trećeg ili od roditelja kojima postane dosadno lagati o postojanju Djeda Mraza. Jedno i drugo može utjecati na povjerenje između roditelja i djece. Ako su mi lagali o Djedu Mrazu, iako u dobroj nakani, što je još bilo laž? Ako Djed Mraz ne postoji, jesu li vile stvarne? Postoji li čarolija?”, pitaju se autori u članku "Predivna laž".
Sve naše novosti možete pratiti i na Facebooku te Instagramu! :)