Super trikovi koji će ti ekspresno pomoći u borbi protiv PMS-a

Dreamstime
Hormonalne promjene krive su za PMS te izazivaju prištiće, probleme sa spavanjem i jake glavobolje
Vidi originalni članak

U jednom trenutku si euforična, u drugom depresivna, a već u trećem najradije bi bacala stvari na prvog tko naiđe? Ovo je tipičan scenarij koji se pojavljuje svaki mjesec i prati PMS ili predmenstrualni sindrom.

Stoga ne čudi što bi ga neke djevojke vrlo rado izbrisale iz svoga kalendara. Menstruacija donosi bolne grčeve, nesanicu, glavobolju, pojačanu nervozu i ma - njak koncentracije. Za sve su krivi hormoni. U tijelu naglo rastu razine spolnih hormona progesterona i estrogena, a onda pri kraju ciklusa još brže padaju, što uzrokuje niz neugodnih problema.

Grčeve koji se šire trbuhom i čija se bol osjeća i u donjem dijelu leđa ublažit će redovito vježbanje, šetnje, topli oblozi i čaj od mente, koji djeluje umirujuće. Isto vrijedi za nesanicu, koja je jako česta tijekom tog razdoblja zato što hormoni potiču pretjerano zagrijavanje tijela. Osim fizičkih tegoba, za PMS je svojstven emocio - nalni tobogan, u kojem se iz minute u minutu miješaju osjećaji tuge i sreće.

Napadaji gladi tijekom PMS-a povezani su s niskom razinom šećera u krvi

Tu razdražljivost mogu spriječiti ili barem ublažiti složeni ugljikohidrati, koji potiču izlučivanje serotonina, hormona sreće, što u trenu popravlja raspoloženje. Oni pružaju dovoljnu količinu energije i time zatomljuju želju za hranom, što znači da nećeš stalno biti gladna. Najbolji izbor su puno - zrnate žitarice i kokice. Sve to nepovoljno utječe na koncentraciju, stoga ne čudi što se djevojke tijekom PMS-a teško mogu usredotočiti. No to nije sve, u trenutku kad pomisliš da se nervoza malo smirila, već se na licu pojavljuju dosadni prištići. Oni su, uz bolove i grčeve, najčešće nuspojave PMS-a. Zato nemoj da te i ovaj mjesec dočekaju nespremne. Doskoči im hranom bogatom vitaminom A, kao što su kelj i špinat. Ovo zeleno lisnato povrće čuva kožu od suhoće, akni i štetnog UV zračenja. Prištiće nemoj istiskivati jer će to samo pogoršati stanje. Prljavština s prstiju može ući u ranu i samo dodatno pojačati upalu, pa bi umjesto s točkicom na licu mogla završti s pravim aknama.

Menstruacijski kalendar

Menstrualni ciklus najčešće se stabilizira do 19. godine života, što znači da su između moguće i manje oscilaci - je. Razmak između svake menstruacije u prosjeku iznosi oko 28 dana. Samo uobičajeno trajanje ciklusa je od 21. do 35. dana. Međutim, s vremenom se ciklus može skratiti, ali i produljiti, što je posljedica promjena razine spolnog hormona progesterona. 

Mmm... Zaboravi na čokoladu

Iako želja za čokoladom u PMS-u raste, ovu je deliciju najbolje izbjegavati. Čokolada obiluje šećerom, koji će samo pogoršati simptome. Nakon nekoliko kockica razina šećera u krvi će narasti, ali jednako brzo pasti, što može rezultirati umorom i iscrpljenošću. 

Riječ stručnjaka

Moguće je i debljanje do dva kilograma

Od 40-70 posto žena muči barem jedna od tegoba karakterističnih za PMS. Najčešće su to promjene raspoloženja, nadutost, akne, pojačano mašćenje kose, a moguće je i dobivanje i do dva kilograma težine zbog zadržavanja tekućine. PMS prate i bolovi tijekom mensturalnoga krvaranja, koje nastaje zbog oslobađanja prostaglanida u sluznici maternice. Tegobe dodatno pojačavaju stres i nepravilna prehrana. 

 

Sve naše novosti možete pratiti i na Facebooku te Instagramu! :)

Posjeti joomboos.24sata.hr