Pilula za dan poslije: Rizici, mitovi i činjenice
Puno si puta čula za izraz "pilula za dan poslije". Ova kontracepcijska metoda nije redoviti način zaštite od neželjene trudnoće iako je vrlo učinkovita. Sprječava ovulaciju i da se eventualno oplođeno jaje implementira u maternici. Ovulacija je otpuštanje zrele jajne stanice iz jajnika prema jajovodu koja omogućava oplodnju spermijem.
Koristi se samo ako spavaš s dečkom bez ikakve zaštite i želiš biti sigurna da nećeš zatrudnjeti. Popisali smo stvari koje bi trebala znati o ovoj metode zaštite.
1. Postoje dvije vrste tableta koje su dostupne u Hrvatskoj i obje se dobivaju na recept. Zato, ako je tebi i dečku pukao kondom ili ste se seksali bez zaštite, nemoj čekati! Odmah nazovi ginekologa i objasni mu u čemu je stvar kako bi ti dao na recept.
2. Zove se pilula za dan poslije jer je djelotvorna samo ako se popije unutar 72 sata. zato smo i savjetovali da žurno nazoveš ginekologa.
3. Tableta je sigurna. Može ju primijeniti gotovo svaka seksualno aktivna žena koja ima menstruaciju. No ona samo spječava neželjenu trudnoću, ne i seksualno prenosive bolesti! Njena učinkovitost je otprilke 98%.
4. Ako već redovito piješ tablete za kontracepciju, ne smiješ uzimati pilulu za dan poslije jer bi tad imala previše hormona u svom tijelu!
5. Iako nema ozbiljnih posljedica, možeš osjetiti laganu glavobolju i mučninu.
Nakraju, prije svega posavjetuj se sa svjim ginekologom. Iako je najbolje pravodobno koristiti zaštitu, ako vam se i "zalomi" znaš da možeš posegnuti za ovom metodom. No, njeno uzimanje ne preporuča se redovito jer dugoročno i nije najzdravija za tvoje mlado tijelo.