Stop nasilju: Otkrij jesi li i ti žrtva bullyinga
Incident koji se prije nekoliko dana dogodio u Splitu podigao je cijelu Hrvatsku na noge. Ako ne znaš o čemu je riječ, na internetu je osvanula šokantna snimka tučnjave dvije učenice iz Splita. U snimci se vidi kako se djevojke međusobno mlate, a njihove školske kolege navijaju sa strane.
Tučnjava se navodno dogovarala preko društvenih mreža, a sve je kumovalo lajkanje fotografije nekog dečka. Zbilja? Tučnjava zbog dečka? To je i više nego glupo. Nasilje se ne smije tolerirati. Ono nikada nije rješenje, a to znaju i naši čitatelji. Ovo su samo neke od reakcija na sramotno ponašanje dviju splitskih učenica.
Vidiš li problem u toj cijeloj situaciji?
Istraživanja pokazuju da je 80 posto učenika bilo dio nekog oblika nasilja, bilo kao žrtva ili kao nasilnik. Ne budi dio te statistike. Kao što ste i sami rekli, takvo ponašanje je sramotno.
Ako si ti žrtva ili poznaješ nekoga tko je žrtva bullyinga postoje načini da to zaustaviš! Prvo što trebaš napraviti je reći nekome. Roditelji i nastavnici moraju znati za bullyja!
- Jako je važno da djeca potraže pomoć. Tek 11% ih traži pomoć nastavnika - kaže prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander.
- Nastavnik treba reagirati i na najmanji oblik nasilja poput ruganja, ismijavanja i isključivanje djeteta iz igre. U slučaju većeg nasilja, škola mora obavezno uključiti nadležni centar za socijalnu skrb - objašnjava psihologica.
Nažalost, dosta žrtava boji se da će biti i gore ako se požale.
Da i omiljeni youtuberi mogu biti žrtve bullyinga i hejtera pokazala je i Saamopetraa čiji su problemi s bullyingom krenuli u osnovnoj i nastavili se u srednjoj školi..
- Ne znam, uvijek sam bila glavna meta, a s porastom popularnosti krenuli su ljubomorni ispadi, vrijeđanja, izmišljanja - kazala je Petra.
- Kad su u pitanju dobacivanja i provokacije najbolje ih je ignorirati, bolji ste vi od toga. No kad su ozbiljnije situacije u pitanju, definitivno se treba obratiti nekom starijem i to što prije to bolje - znam po vlastitom iskustvu da što duže čekaš to će ti gore biti - savjetuje poznata YouTuberica.
Njezin #JoomBoosLoveSquad video možete pogledati ovdje:
Još jedan oblik bullyinga je cyberbullying. Od cyberbullyinga žrtva ne može pobjeći, ne može otići iz situacije kao što to može uživo. Ružni komentari stižu od anonimnih počinitelja od 0 do 24. No i tu postoji rješenje.
Na stranicama mup.hr postoji i red button na koji se nasilje može direktno prijaviti policiji.
Petra nije jedina YouTuberica koja se nosila s maltretiranjem. Pogledajte videe i ovih #JoomBoosLoveSquad-ovaca:
Proširite riječ o prevenciji bullyinga, podijelite videe i pomognite nekome kome je to najpotrebnije.
- Danas mislim da su me takve situacije izgradile kao osobu - govori Petra i poziva sve koji imaju problema s bullyingom da potraže pomoć.
Riješi kviz i otkrij jesi li i ti nesvjesna žrtva bullyinga?
Jesi li već kupio novi broj omiljenog JoomBoos Videostar magazina? Brzo jer je upravo na kioscima!
MEGA POKLON: Uz novi JoomBoos magazin dobivaš na dar i prvi youtuberski kalendar! Fotkaj se s prvim youtuberskim kalendarom i objavi fotku na Instagramu uz #videostarmagazin. Najkreativniji će osvojiti JoomBoos jastuk ili majicu ISTI SAN! Klikni reakciju i reci nam što TI misliš! Komentiraj, lajkaj, uživaj ;)