Hodanjem do zdravlja - sedam prednosti kretanja
1. Bolji mozak, bolji um
Dokazano je da hodanje u mozgu podiže razinu endorfina, hormona sreće, a u tijelu značajno smanjuje stres. Dapače, ima sveukupno dobro djelovanje na zdravlje mozga i može čak smanjiti i eventualne rizike za razvoj Alzheimerove bolesti i demencije, piše miss7.
2. Poboljšani vid
Dosta iznenađujuće, ali hodanje može poboljšati vid. Kako? Smanjuje očni tlak pa tako i probleme s glaukomom.
Američka udruga za zdravlje srca ustvrdila je da je hodanje jednako korisno kao i trčanje. Vrlo je dobra aktivnost koja pomaže smanjenju rizika od srčanog udara i drugih boljesti povezanih s kardiovaskularnim sustavom. Poboljšava i cirkulaciju, smanjuje kolesterol i stabilizira krvni tlak.
4. Veća pluća
Hodanje omogućuje našim plućima da "upumpaju" veću količinu kisika u naše tijelo. Osim što se tako iz tijela eliminiraju toksini, hodanje može uvelike utjecati na zdravlje pluća i prevenirati boljesti pluća.
Želiš li održati zdravu razinu šećera u krvi, neka ti hodanje postane svakodnevna navika. Zapravo, kad se usporedi s trčanjem, hodanje je bolji izbor u prevenciji dijebetesa, pokazale su studije. Ljudi koji hodaju šest puta tjedno imaju bolju razinu šećera od onih koji trče isto toliko puta tjedno.
6. Dobra probava
Kada hodamo i naše debelo crijevo se kreće. Ovi pokreti normaliziraju njegov i rad crijeva općenito što smanjuje rizik od nastanka karcinoma i problema s probavom poput zatvora i nadutosti.
7. Čvršći mišići
Mišići nam postaju vretenasti i vidljiviji kad izgubimo tjelesnu mast - što nije teško postići ako svaki dan napravimo 10.000 koraka. Za to će ti međutim trebati više od polusatne šetnje. Koliko točno, možeš pratiti na mobitelu - svaki ima neku "zdravu aplikaciju". Također, poželjno je da to bude žustriji hod, a ne da se vučeš - ovo je preporuka i u svim drugim slučajevima , ne samo želiš li očvrsnuti ili smršaviti. Nije grijeh oznojiti se, ali ne moraš hodati niti tako da izgubiš dah. Kontrola: ako hodaš brzo, ali još uvijek možeš pritom i pričati, brzina je dobra. Želiš li sportskiji hod, možeš si ga otežati hodanjem uzbrdo, izmjenjivati intervale žustrijeg ili laganijeg hoda ili pak hodati sa štapovima - nordijsko hodanje upošljava 90 posto mišića u tijelu. Osim toga našem je tijelu lako hodati tako da su upale mišića rijetkost, a nije potreban ni neki poseban period za oporavak.