Kratka povijest Božića: Što slavimo i zašto su tu drvca?

Unsplash/dominos Instagram
Što slavimo, kad smo ga počeli slaviti i odakle se pojavio Djed Božićnjak
Vidi originalni članak

Božić danas znamo kao blagdan na koji nitko ne radi, svi smo doma s obiteljima, pored okićenog božićnog drvca, jedemo finu hranu, darujemo se i slavimo. Ali, koja je uopće povijest Božića, odakle u cijeloj priči darovi i božićna drvca i tko se sjetio Djeda Mraza? Ovo sve objašnjavamo u kratkim crtama uz malu pomoć Historyja.

1. Slavimo rođenje Isusa

Iako je Božić danas u isto vrijeme i kršćanski blagdan i sveopće komercijalno iskustvo, prvenstveno je Božić slavljenje rođenja Isusa iz Nazareta. Božić je u Europi čak bio i zabranjen u 17. stoljeću, kad su Oliver Cromwell i njegovi Puritanci zauzeli Englesku. No, Charles II. ubrzo je poništio zabranu i Božić je ponovno bilo dozvoljeno slaviti, a u SAD-u je populariziran tek u 19. stoljeću.

2. Zašto baš 25. prosinac?

Dvije su popularne teorije o tome zašto se Božić slavi baš 25. prosinca. Prva je ta da su ljudi iz raznih religija baš u to zimsko vrijeme najčešće slavili određene blagdane, a Kršćani su zatim odlučili ovaj datum uzeti kao centralni datum slavljenja rođenja Isusa. Druga teorija je ta da je Marija rodila Isusa upravo na datum 25. prosinca, prema nekim računicama, zbog čega se onda, logično, taj datum slavi kao datum njegova rođendana, piše Crosswalk.

3. Odakle drvca?

Zimzeleno drveće oduvijek je bilo simbol vječnoga života, a Marthin Luther predstavio ga je Crkvi kao simbol vječnoga Isusova života. On je u svoj obiteljski dom dan prije Božića donio božićno drvce koje je ukrasio svijećama i tu započinje tradicija kićenja drvca na Badnjak, piše Crosswalk.

4. Tko je Djed Mraz?

Djed Mraz ili Djed Božićnjak je fiktivni lik koji djeci na Božić donosi darove, a tradicija povezana s njime ustvari je istočnoeuropska. Djed Mraz je izvorno lik iz stare slavenske mitologije, a danas se smatra komercijalnim likom Božića kojeg mnogi, gledano iz religioznog kuta, ne odobravaju. 

5. Zašto si darujemo poklone?

Prvi i najvažniji razlog zašto si međusobno darujemo poklone za Božić jest sjećanje na darove koje su Tri Mudraca dala novorođenom Isusu. Neki se pak drže tradicije da je Božić jedan veliki dar svijetu od Boga, koji nam je darovao malenog Isusa, zbog čega se onda i sami međusobno darujemo u znak zahvalnosti, piše Why Christmas.

Svima vama neka je sretan i blagoslovljen Božić!

 

 

Posjeti joomboos.24sata.hr