Škole u Hrvatskoj potpuno će se promijeniti, evo kako...
Posljednja u nizu reformi obrazovnog sustava je pred završetkom. Okupljeni tim od petstotinjak praktičara iz obrazovne zajednice završio je prijedlog kurikularne reforme i po svemu sudeći, dogodit će se značajne promjene u hrvatskom školstvu.
Jedna od tih promjena odnosi se na uvođenje financijske pismenosti od prvog razreda osnovne škole. Na taj način bi se djecu podučilo upravljanju novcem, ulaganju i štednji. S tim bi se najvjerojatnije krenulo već od iduće školske godine, ali ne kroz poseban predmet nego kao međupredmetni sadržaj poduzetništvo.
Osim toga, hrvatsko bi se školstvo "prebacilo" s osmogodišnjeg trajanja na devetogodišnje te bi se u škole vratio i predmet domaćinstvo.
- Od samog početka rada na reformi krenuli smo s orijentacijom prema praktičnim znanjima, funkcionalnim pismenostima, povezivanju sa životnim iskustvom i potrebama učenika. Što se tiče domaćinstva, ja sam za to da se vrati u školu, ali to će biti moguće tek kada se škola produlji na devet godina - kaže Boris Jokić, voditelj ekspertne radne skupine za reformu.
Kako ističe, trenutno hrvatsko školstvo nalikuje učenju za kviz, umjesto usvajanju konkretnih znanja, piše Jutarnji list.
Baš kao i financijska pismenost, ni domaćinstvo ne bi bilo zaseban predmet, nego modul, a kao idealan start za taj sadržaj Jokić vidi početak sedmog razreda osnovne škole. Na satovima domaćinstva djeca bi se bavila praktičnim životnim vještinama, među ostalom, od kuhanja do održavanja kućanstva.