Evo kako pomoći ljubimcima tijekom toplinskog vala
Gotovo cijeli svijet posljednjih se dana susreo s ekstremnim vrućinama koje nam je donio jedan od najgorih najgori toplinskih valova u povijesti. Naravno, svima je užasno vruće i nastojimo se rashladiti na sve moguće načine, no ovih dana je važno pripaziti i na naše kućne ljubimce.
Upravo zato smo na CNN-u pronašli nekoliko savjeta kako ovih dana pomoći kućnim ljubimcima, ali i kako primijetiti znakove toplotnog udara ako do njega ipak dođe i što potom napraviti.
1. Pripazite na toplinu asfalta
Ako imate psa ili druge životinje koje želite prošetati, naravno, nemojte to činiti usred dana kada je sunce najjače, a ako to činite u nekom drugom razdoblju dana, pripazite na temperaturu površine po kojoj vaš ljubimac hoda.
Naime, asfalt i beton zadržavaju puno topline koja se ne stigne osloboditi tijekom dana pa postoji opasnost od opeklina na šapama vaših ljubimaca.
Kako biste procijenili je li površina dobre temperature, napravite mali test tako što ćete na tu površinu staviti svoj dlan. Ako dlan možete zadržati na istom mjestu više od pet sekundi, površina je dobra za šetnju.
No, ako je površina prevruća za vaš dlan, prevruća će biti i za vašeg ljubimca.
2. Ne ostavljajte ljubimce u automobilu
Svi već znamo da se živa bića nikada ne ostavljaju u autu tijekom ljeta, no opreza nikada dosta. Temperatura u automobilu u samo nekoliko minuta može narasti na više od 60 stupnjeva čak i ako ostavite otvorene prozore, a to je smrtonosno za apsolutno svakoga.
3. Osigurajte dovoljno hlada
Ako imate ljubimce kao što su zečevi, zamorci, hrčci i slično koje držite u kavezima, nemojte kavez ostaviti na izravnom udaru sunca, a dodatni hlad možete im osigurati tako što ćete dio kaveza prekriti gazom ili nekim drugim laganim materijalom.
4. Osigurajte im pristup svježoj vodi
Dovoljan unos vode ljubimcima je jednako važan kao i nama pa je bitno da im osigurate konstantan pristup svježoj vodi. Također, u vodu možete dodati i nekoliko kockica leda kako bi ostala hladna što duže.
5. Pripazite na znakove toplotnog udara
Kod pasa, simptomi toplotnog udara uključuju teško disanje, previše sline, jarko crvene i previše blijede desni i poremećaje u koordinaciji. Kod zečeva i drugih glodavaca, toplotni udar se manifestira kroz slinjenje, letargiju, kratak i plitak dah, crvene i vruće uši te mokar nos.
Ako primijetite sve ove, ili samo neke, simptome, odvedite svog ljubimca na hladnije, prozračno mjesto, dajte mu malo hladne (ali ne ledene) vode i odmah potražite pomoć veterinara.
Nadamo se da su vam ovi savjeti pomogli. Čuvajte sebe i svoje ljubimce!