Postoje različite zablude i mitovi koji su najčešće bapske priče, a istinu ti otkrivamo ovdje...
MIT 1: Menstruaciju trebaš dobiti do... (određene godine)
Ne postoje normalne godine u kojima trebaš dobiti menstruaciju. Ono što je normalno je da ti i frendice je dobijete u različito vrijeme. Većina cura prvu menstruaciju dobiju između 9. i 14. godine, a normalnim se smatra sve do 16. godine. Ako se ni tada to ne desi, posjeti svog ginekologa.
MIT 2: Tampon se može izgubiti tamo dolje
Zbilja? Ništa se ne može izgubiti dolje. Vagina završava kod maternice i tampon ne može dalje od toga. Ali, ne bi bila prva cura koja je zaboravila je li izvadila tampon ili nije. U tom slučaju dobro operi ruke, legni na krevet i potraži ga. Prosječna vagina duboka je od sedam do 10 centimetara tako da ćeš sigurno osjetiti tampon. Ako ti se čini da ga ne možeš izvaditi jer ne možeš naći končić, nemoj paničariti, prošetaj do liječnika i objasni mu situaciju.
MIT 3: Nitko nikada nije imao Sindrom toksičnog šoka
Možda su se cure opametile od 2000-ih godina kada se o tome češće pisalo u novinama, ali to ne znači da trebaš prestati paziti koliko često mijenjaš tampone. Sindrom toksičnog šoka je rijedak i jako opasan. Simptomi su povraćanje, visoka temperatura, proljev, bol u mišićima, upala grla, vrtoglavica, slabost i bezvoljnost te osip. Da biste ga izbjegli, mijenjajte tampon svakih 4 sata.
MIT 4: Ne možeš zatrudnjeti ako imaš mengu
Stvari stoje ovako: Tvoja menstruacija i ovulacija mogu biti nepredvidljive. To znači da se ovulacija može dogoditi prije, tijekom ili poslije faze krvarenja. Možeš krvariti i izvan menstrualnog ciklusa. Zapamti i da se spermatozoidi mogu zadržati u vagini i do pet dana. Upravo zato moraš koristiti zaštitu tijekom svakog seksualnog odnosa koja će te štititi od neželjene trudnoće, ali i spolno prenosivih bolesti.
MIT 5: Ako kasni, trudni ste
Ne. Trudnoća je jedan od glavnih razloga zašto menstruacija može izostati, ali ne i jedini. Stres, promjena težine, neuravnotežena prehrana, bolest... sve su to faktori zbog kojih menga može kasniti. Zapamti i da je vrlo vjerojatno da ćeš prvih godinu dana imati neredoviti ciklus. ALI, ako si seksualno aktivna i kasni ti, ne bi bilo loše da posjetiš ginekologa.
MIT 6: Menga se zaustavlja kad uđeš u vodu/more/rijeku/jezero...
Nemoj pasti na ovu foru jer ćeš se samo osramotiti. Zbog pritiska vode krvarenje možda neće biti vidljivo, ali postoji i čim izađeš iz vode, ono se vraća.
MIT 7: Tijekom menge ne smiješ vježbati
Nitko ne zna kako je ovaj mit nastao, vjerojatno kao i ona besmislica da tijekom menstruacije ne smiješ prati kosu pa ni cijelo tijelo (Odvratno. Higijena se MORA održavati). Uglavnom... Vježbanje između ostalog može ublažiti menstrualne grčeve jer se tijekom nje povećava cirkulacija krvi, smanjuje nadutost, a zahvaljujući oslobađanju hormona endorfina smanjuje se i osjetljivosti na bol. Ako su bolovi jaki, naravno ne treba se forsirati.
MIT 8: Nije dobro kad preskočite ciklus
Možda to nije najbolje raditi na svoju ruku nego se treba posavjetovati sa ginekologom, ali preskakanje ciklusa kontracepcijskim pilulama zbog odmora, maturalne večere i sl, nije neka drama. Druga stvar je ako si seksualno aktivna. Zbog preskakanja ciklusa može se poremetiti razina hormona i tako smanjiti učinkovitost pilule. Zato bi bilo dobro s vremena na vrijeme napraviti test za trudnoću. Ima ga svaka ljekarna i drogerija pa te ne treba biti sram.
MIT 9: Seks tijekom menge je odvratan
Ha, 100 ljudi, 100 čudi. Dok god se ti i tvoj partner osjećate ugodno, sasvim je ok da imate seksualne odnose, ali uz zaštitu (pogledaj mit 4). Kod žena s urednim menstrualnim ciklusom, trećeg dana ciklusa obično rastu razine hormona testosterona i estrogena, koje upravljaju spolnom željom. Zbog toga je kod velikog broja žena želja za seksom jača. A liječnici kažu i da seks tijekom ciklusa pomaže kod smanjenja grčeva. Pa tko voli, nek izvoli. Samo ne zaboravite da je takav seks puno prljaviji od običnog.
MIT 10: PMS ne postoji
To može reći samo frajer. Čak 20 do 50 posto žena ima emocionalne i fizičke simptome Predmenstrualnog sindroma pet dana prije početka ciklusa. Simptomi variraju od žene do žene, a mogu biti nadutost, bolne grudi, česte promjene raspoloženja, anksioznost, vrtoglavice, zatvor, promjene apetita, žeđ, manijakalna potreba da sve oko tebe bude čisto i na svom mjestu, monstruozna želja za slatkim... ili čipsom...
Jesi li već kupio novi broj omiljenog JoomBoos Videostar magazina? Brzo jer je upravo na kioscima
MEGA POKLON: Uz novi JoomBoos magazin dobivaš na dar i prvi youtuberski kalendar! Fotkaj se s prvim youtuberskim kalendarom i objavi fotku na Instagramu uz #videostarmagazin. Najkreativniji će osvojiti JoomBoos jastuk ili majicu ISTI SAN!
Klikni reakciju i reci nam što TI misliš! Komentiraj, lajkaj, uživaj ;)
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Joomboos.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Joomboos.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Sara_koja_hara
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun?
Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.