Danas je tzv plavi ponedjeljak, najdepresivniji dan u godini, ali ne brini imamo savjete da preživiš.
Treći ponedjeljak u siječnju najdepresivniji je dan u godini. Božić i blagdanska sreća nam se čine kao da su bili prije čitavu vječnost, oni koji su bili na skijanju sad su trenutno u uredu ili školi i čini im se kako je cijeli svijet protiv njihove sreće, a o tome koliko novaca smo potrošili od Božića do sada ne moramo ni spominjati, zar ne?
No, ova depra češće pogađa one sa sezonskim afektivnim poremećajem. To je oblik depresije koji je vrlo čest, a pojavljuje se tijekom jesenskih i zimskih mjeseci. Osim debelog džempera osjećaš kao da na leđima 'tegliš' i cijeli madrac, loše si raspoložen i ne da ti se ništa pa ni družiti, a mogao bi pojesti slona? Razdražljiv si i umoran iako si cijelu noć spavao? Pripazi jer to su samo neki od simptoma sezonske depresije koja svoj vrhunac ima danas.
Termin plavi ponedjeljak skovan je tek 2005. u Velikoj Britaniji. Izmislio ga je dr. Cliff Arnall koji je čak i izmislio jednadžbu za plavi ponedjeljak: [W + (D-d)] x Tq ÷ [M x Na]
W = VRIJEME
D = DUG
d = mjesećna plaća
T = vrijeme od Božića
q= period od kad smo prekršili novogodišnje odluke
M = motivacijski nivo
Na = Osjećaj da se moraš pokrenuti
Iako zvuči komplicirano, nije. Poanta je da bi danas loše stvari trebale prevagnuti dobre. I zato se tako osjećamo. No postoji riješenje s kojim ćemo se riješiti tuge jer je ponedjeljak bilo da vjerujemo u to da je plavi ili nije.
Vježbanje
Zimi su ljudi manje motivirani za vježbanje, ali to je ključno za bolje raspoloženje. Vježbanje smanjuje razinu stresa i daje pozitivniji pogled na svijet, a i kad smo fizički umorni bolje spavamo.
Izađi van
Sunce može povećati razinu hormona sreće u našem tijelu. Iako nam se ne čini da vani ima sunce ima ga i polusatna šetnja učinit će čuda za vaše raspoloženje.
Pravilna prehrana
Iako zimi žudimo za ugljikohidratima, trebali bismo ipak stati na loptu. Ne smijemo pretjerivati već jesti uravnotežene obroke. Banane, orasi i rajčica pomaže tijelu da proizvede serototnin, hormon sreće, pa uvijek uz sebe imajte šaku oraha kao snack.
Drijemež
Svi vole tzv. power nap kad poslije ručka zatvorimo oči na 20 minuta, a jeste li znali da upravo taj kratki drijemež nam pomaže da se osjećamo bolje?
Isključi se
Biti stalno dostupan i konstantno online samo pogoršava naše raspoloženje. Ako se baš ne možete odvojiti od mobitela tijekom dana učinite to barem dva sata prije spavanja. radije pročitajte knjigu ili sluđajte opuštajuću glazbu. Takva rutina će vas opustiti.
Jesi li već kupio novi broj omiljenog JoomBoos Videostar magazina? Brzo jer je upravo na kioscima
MEGA POKLON: Uz novi JoomBoos magazin dobivaš na dar i prvi youtuberski kalendar! Fotkaj se s prvim youtuberskim kalendarom i objavi fotku na Instagramu uz #videostarmagazin. Najkreativniji će osvojiti JoomBoos jastuk ili majicu ISTI SAN!
Klikni reakciju i reci nam što TI misliš! Komentiraj, lajkaj, uživaj ;)
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Joomboos.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Joomboos.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
leoni98
Sara_koja_hara
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun?
Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.