Prvi 885 pregleda 11. ožujka 2024.

Evo tko su dobitnici Oscara 2024. u svim kategorijama

Reuters/Pixsell

Prošla je i 96. dodjela prestižne filmske nagrade Oscar, po mnogima najdinamičnija i jedna od najzanimljivijih dosad. A evo tko su dobitnici kipića ove godine u svim kategorijama:

Kategorija za najbolji film:

'American Fiction'

'Anatomy of a Fall'

'Barbie'

'The Holdovers'

'Killers of the Flower Moon'

'Maestro'

'Oppenheimer'

'Past Lives'

'Poor Things'

'Zone of Interest'

Kategorija za najboljeg redatelja:

Justine Triet — 'Anatomy of a Fall'  

Martin Scorsese — 'Killers of the Flower Moon'

Christopher Nolan — 'Oppenheimer'

Yorgos Lanthimos — 'Poor Things' 

Jonathan Glazer — 'The Zone of Interest'

Kategorija za najbolju mušku ulogu:

Bradley Cooper — 'Maestro'  

Colman Domingo — 'Rustin' 

Paul Giamatti — 'The Holdovers' 

Cillian Murphy — 'Oppenheimer'  

Jeffrey Wright — 'American Fiction'  

Kategorija za najbolju žensku ulogu:

Annette Bening — 'Nyad'  

Lily Gladstone — 'Killers of the Flower Moon'  

Sandra Hüller — 'Anatomy of a Fall'  

Carey Mulligan — 'Maestro' 

Emma Stone — 'Poor Things'  

Kategorija za najbolju sporednu mušku ulogu:

Sterling K. Brown — 'American Fiction'  

Robert De Niro — 'Killers of the Flower Moon'  

Robert Downey Jr. — 'Oppenheimer'  

Ryan Gosling — 'Barbie'  

Mark Ruffalo — 'Poor Things' 

Kategorija za najbolju sporednu žensku ulogu:

Emily Blunt — 'Oppenheimer'

Danielle Brooks — 'The Color Purple'  

America Ferrera – 'Barbie'

Jodie Foster — 'Nyad'  

Da’Vine Joy Randolph — 'The Holdovers'  

Kategorija za adaptirani scenarij:

'American Fiction' - Cord Jefferson

'Barbie' - Greta Gerwig i Noah Baumbach

'Oppenheimer' - Christopher Nolan

'Poor Things' - Tony McNamara

'The Zone of Interest' - Jonathan Glazer

Kategorija za najbolji izvorni scenarij

'Anatomy of a Fall' - Justine Triet i Arthur Harari:

'The Holdovers' - David Hemingson

'Maestro' - Bradley Cooper i Josh Singer

'May December' - Samy Burch i Alex Mechanik

'Past Lives' - Celine Song

Kategorija za najbolju kinematografiju:

'El Conde' – Edward Lachman

'Killers of the Flower Moon' – Rodrigo Prieto

'Maestro' – Matthew Libatique

'Oppenheimer' – Hoyte van Hoytema

'Poor Things' – Robbie Ryan

Kategorija za najbolju izvornu pjesmu:

'The Fire Inside', 'Flamin’ Hot'

'I’m Just Ken', 'Barbie'

'It Never Went Away', 'American Symphony' 

'Wahzhazhe (A Song For My People)', 'Killers of the Flower Moon'

'What Was I Made For?', 'Barbie'

Kategorija za najbolju kostimografiju:

'Barbie' 

'Killers of the Flower Moon'

'Napoleon' 

'Oppenheimer'

'Poor Things'

Kategorija za najbolji zvuk:

'The Creator'

'Maestro'

'Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One' 

'Oppenheimer' 

'The Zone of Interest' 

Kategorija za najbolju izvornu glazbu:

'American Fiction'

'Indiana Jones and the Dial of Destiny' 

'Killers of the Flower Moon'

'Oppenheimer'

'Poor Things'

Kategorija za najbolji kratki dokumentarni film:

'The ABCs of Book Banning' 

'The Barber of Little Rock' 

'Island in Between'

'The Last Repair Shop'

'Nǎi Nai & Wài Pó'

Kategorija za najbolji dugometražni dokumentarni film:

'Bobi Wine: The People’s President'

'The Eternal Memory'

'Four Daughters'

'To Kill a Tiger'

'20 Days in Mariupol'

Kategorija za najbolji međunarodni dugometražni film:

'Io Capitano' (Italija)  

'Perfect Days' (Japan)  

'Society of the Snow' (Španjolska)  

'The Teachers’ Lounge' (Njemačka) 

'The Zone of Interest' (Ujedinjeno Kraljevstvo) 

Kategorija za šminku i frizuru:

'Golda'

'Maestro' 

'Oppenheimer'

'Poor Things' 

'Society of the Snow'

Kategorija za vizualne efekte:

'The Creator' 

'Godzilla Minus One' 

'Guardians of the Galaxy Vol. 3'

'Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One' 

'Napoleon'

Kategorija za najbolji kratki animirani film:

'War Is Over!'

'Letter to a Pig'

'Ninety-Five Senses'

'Our Uniform'

'Pachyderme'

Kategorija za najbolji animirani film:

'The Boy and the Heron'

'Elemental'

'Nimona'

'Robot Dreams'

'Spider-man: Across the Spider-Verse'

Kategorija za najbolju scenografiju:

'Barbie'

'Killers of the Flower Moon'

'Napoleon'

'Oppenheimer'

'Poor Things'

Kategorija za najbolju montažu:

'Anatomy of a Fall' - Laurent Sénéchal

'The Holdovers' - Kevin Tent

'Killers of the Flower Moon' - Thelma Schoonmaker

'Oppenheimer' - Jennifer Lame

'Poor Things' - Yorgos Mavropsaridis

Kategorija za najbolji kratkometražni film:

'The After'

'Invincible'

'Knight of Fortune'

'Red, White and Blue'

'The Wonderful Story of Henry Sugar'

Tvoja reakcija?