Na Olimpijskim igrama često nastupaju i odličja osvajaju sportašice i sportaši koje bez imalo ograde možemo nazvati djecom
Kada gledamo školarce na Erste Plavoj ligi i sličnim natjecanjima čini nam se sasvim neprimjerenim razmišljati o tome hoće li jednog dana, za deset ili više godina, netko od njih biti sudionik Olimpijskih igara, koje su za većinu sportašica i sportaša vrhunac karijere i ostvarenje njihovih sportskih snova, piše MVPiz.
Zato će vam zvučati neobično da na Igrama vrlo često nastupaju i sportaši koje bez imalo ograde možemo nazvati – djecom.
Tako je slavna norveška klizačica Sonja Henie prvi put nastupila na Zimskim olimpijskim igrama u Chamonixu 1924. kada je imala samo 11 godina. Završila je nastup na posljednjem mjestu, ali nije odustala. Na Zimskim igrama u St. Moritzu 1928. Sonja je osvojila zlato, a to je ponovila i na ZOI 1932. u Lake Placidu te u Garmisch-Partenkirchenu 1936.
Olimpijsko srebro s 12 godina
Narednih desetljeća brojne su olimpijke i olimpijci, naročito u umjetničkom klizanju i gimnastici, nastupali na Igrama u dječjoj dobi, no u posljednje vrijeme su federacije mnogih sportova prag za odlazak na Olimpijske igre podigle prvo na 16, pa zatim i na 17 godina, no ulaskom nekih novih sportova na program Igara ponovno na njima nastupaju djeca-olimpijci.
Na Olimpijskim igrama u Tokiju održanima 2021. godine Japanka Kokona Hiraki osvojila je srebrnu medalju u skateboardu sa svega 12 godina! Još nekoliko mjeseci mlađa od nje bila je Sirijka Hend Zaza koja je predstavljala Siriju natječući se u stolnom tenisu.
Epitet najmlađeg osvajača olimpijske medalje u povijesti modernih Olimpijskih igara nosi Grk Dimitrios Loundras. On je na prvim Igrama modernog doba, u Ateni 1896. godine, osvojio brončanu medalju u gimnastici s - 10 godina.
I Hrvatska ima osvajača olimpijskog odličja u dječjoj dobi. To je Splićanin Josip Reić koji je bio kormilar Zlatku Celentu i Dušku Mrduljašu kada su na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. godine osvojili broncu u veslačkoj disciplini dvojac s kormilarom. Josip je tada imao 15 godina!
Kim Yun-Mi iz Južne Koreje najmlađa je, pak, osvajačica olimpijskog zlata u povijesti. Na Zimskim olimpijskim igara u Lillehammeru 1994. godine pobijedila je u utrci na 3000 metara na natjecanju u brzom klizanju. Kim je tada imala 13 godina i 85 dana.
Do zlata su došli s 13 godina
Kada je riječ o ljetnim Igrama, najmlađa olimpijska pobjednica je Amerikanka Marjorie Gestring. Ona je osvojila zlatnu medalju u skokovima u vodu na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. godine s 13 godina i 268 dana.
Nijemac Klaus Zerta najmlađi je muški osvajač zlatne medalje na ljetnim Igrama jer je s 13 godina i 283 dana osvojio zlato u veslačkom dvojcu s kormilarom na OI u Rimu 1960. Finac Toni Nieminen najmlađi je osvajač zlatne medalje na jednim Zimskim olimpijskim igrama. Osvojio ju je u skijaškim skokovima sa 16 godina i 259 dana na ZOI u Albertvilleu 1992.
I na aktualnim Olimpijskim igrama u Parizu bit će, zasigurno, puno natjecatelja koji su na poprište najveće sportske priredbe na svijetu došli izravno iz školskih klupa. I popeli se na pobjedničko postolje!
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun?
Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.