Imaš li i ti onaj čudan osjećaj kada čuješ vlastiti glas na nekoj snimci? Čini se da nam je taj osjećaj svima zajednički.
Nije tajna da obično čujemo svoj glas dok pričamo. U tom procesu primamo zvuk prenesen vanjskim putem, odnosno protokom zraka, te zvuk prenesen unutarnjim putem kroz kosti. Takav provod zvuka kroz kosti dostavlja bogate niske frekvencije koje nisu sadržane u zvuku provedenom putem zraka, objašnjava u svom videu Business Insider.
Kada čujemo svoj snimljeni glas bez tih frekvencija, zvuči nam viši i drugačiji. Načelno, razlog zbog kojeg ne volimo svoj snimljeni glas je činjenica da on tada ne zvuči onako kako očekujemo.
Istraživanja iz 1966. godine dovela su do zaključka da se suočavanje s vlastitim glasom javlja kao rezultat razlika u očekivanoj frekvenciji.
Uslijed toga naš glas ne zvuči samo drukčije od naših očekivanja nego i otkriva aspekte naše osobnosti koje možemo u potpunosti sagledati tek nakon što čujemo snimku.
Neki od tih aspekata su: razina anksioznosti, neodlučnost, tuga i ljutnja.
Još jedno istraživanje pokazalo je kako ljudi koji su naučili drugi jezik nakon 16. godine života, izrazili više neugodnosti kad su čuli svoje glasove snimljene na svom prvom jeziku.
Mi nemamo običaj kritički promatrati tuđe glasove tako da je vrlo izvjesno da jedino mi sami razmišljamo o vlastitom glasu.
Stigao nam je novi broj JoomBoos VideoStar magazina. Ljetno izdanje magazina donosi ti mnoštvo zanimljivih tema i intervjua s našim YouTuberima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Joomboos.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Joomboos.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
mala_loodacha
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun?
Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.