Riješi me! 184 pregleda 10. prosinca 2014.

Internet omogućava druženje i zabavu, ali krije i opasnosti

Internet
brooketel.ca

Znate li da se objava svih fotografija, videozapisa i sličnih uradaka na stranicama profila tebe i tvojih prijatelja nalazi u trajnom vlasništvu društvenih mreža te se njihovom objavom odričete prava na njih?

Zamisliti život bez interneta vrlo je teško. Učenje, zabava, druženje... mnogo se toga događa u virtualnom svijetu. Mnogi tinejdžeri internet koriste pri rješavanju domaćih zadaća, igraju razne igrice koje im omogućava internetska usluga, pišu blogove, šalju instant poruke i elektroničku poštu. Internet omogućava druženje, kreativnost i zabavu, ali sigurno znaš da krije i mnogo opasnosti. Stoga se doista nemoj ljutiti ako su ti mama i tata ugradili neku zaštitu. To je za tvoje dobro i za tvoju sigurnost. Iako je internet tvoj medij, nije loše da ponekad prosurfaš zajedno s mamom i tatom. Osim što se možete dobro zabaviti, sasvim će ti sigurno oni otkriti neku dobru caku koja ti može biti korisna. Znamo da ne voliš pravila, ali ona su nužna jer neki sadržaji doista nisu za tebe i mogu ti nanijeti veliku štetu. Svakako uvaži i preporuku da iznimno paziš gdje ostavljaš svoje fotke, osobne podatke i detalje o sebi jer internet sve to pohranjuje... Iako je „chatanje“ jako cool i svi tinejdžeri ga iznimno vole, i tu je potreban veliki oprez zbog mogućih susreta s nepoznatim osobama koje ne moraju biti dobronamjerne. Ako ti se dogodi takva situacija, najbolje što možeš napraviti je sve odmah ispričati roditeljima. Oni te neće osuđivati, a znat će kako riješiti problem. 

4 stvari koje ti moraš znati!

1. Facebook je jedna od najrasprostranjenijih drušvenih mreža. Jeste li znali da djeca mlađa od 13 godina ne smiju imati Facebook profil? Pažljivo pročitajte pravila korištenja Facebooka. Ukoliko imaš manje od 13 godina, a već imaš svoj Facebook profil, učinjeno je protuzakonito djelo.

2. Znate li da vlasnici društvenih mreža svoje bogatstvo stvaraju na količini i vrsti osobnih podataka prikupljenih od svojih korisnika?

3. Zna te li za društvene mreže koje su primjerene učenicima? To su mreže poput eTwinninga – međunarodne mreže škola iz Europske zajednice u kojoj djeca sudjeluju na različitim projektima, zatim ePals, Club Penguin, KidSirl i Togethervill – mreže u koje se najprije prijavljuju roditelji i stvaraju korisničke račune za djecu te nadziru njiho vo korištenje.

4. Zna te li da se objava svih fotografija, video zapisa i sličnih uradaka na stranicama profila tebe i tvojih prijatelja nalazi u trajnom vlasništvu društvenih mreža te se njiho vom objavom odričete prava na njih? 

Ne vjeruj svemu što pročitaš na internetu!

Internet je odličan izvor informacija i zabave za sve generacije. No, želiš li uživati u internetu i svim sadržajima i mogućnostima koje pruža, internet treba koristiti pametno i odgovorno. Iako se na internetu nađe mnogo korisnih podataka, moraš znati i da sve što pročitaš na raznim portalima nije istina i često se mogu naći lažne i zbunjujuće informacije. Važno je zdržati kritičnost, kao i u svakodnevnom životu. I još jedno pravilo vrlo je važno: pravila pristojnog ponašanja iz stvarnog života prinijeti na virtualni. Ne moraju se koristiti ružne riječi i vrijeđanje kako bi se osigurala popularnost. To može donijeti samo nevolje. Elektroničkim zlostavljanjem ne može se nauditi nikome fizički, ali se može dogoditi nešto puno teže i gore – može se nekoga povrijediti, uznemiriti, prestrašiti, učiniti ga nesigurnim. Mnoga se djeca zbog toga povuku u sebe ili se zatvore u virtualni svijet kamo ga zlostavljač može odvući. Ako se to i tebi dogoditi, moraš naći stariju osobu, najbolje roditelje, kojima ćeš otvoreno reći što se dogodilo. Jedino se tako problem može riješiti. 

Pravila kojih se dobro pridržavati

1. Nemoj odmah odbaciti pravila koja ti roditelji žele odrediti za korištenje interneta. Najbolja je opcija da pravila dogovorite zajedno i da ih se pridr - žavaš. U protivnom, znaš da vrlo lako možeš ostati bez kompjutora... 

2. Ako možeš, prijavi se na izborni program nastave informatike u osnovnoj školi jer ćeš tako steći odgovarajuće obrazovanje. Tako ćeš, osim sadržaja o korištenju raznih ko - risničkih i programskih alata, dobiti i informacije o prednostima interneta, ali i o njegovim opasnostima. 

3. Pokušaj zajedno s mamom i tatom stvoriti zajednički online prostor - pokaži im svoje omiljene stranice i igrice. To može biti vrlo zabavno, a tako ćete se i povezati.

4. Prijavi roditeljima svaku neugodnu situaciju s interneta. Samo tako možeš izbjeći veće neugodnosti ili čak elektroničko zlostavljanje. 

5. Nauči mamu i tatu kratice i slengove koji se koriste na internetu. Pokaži da ti surfanje ne koristi samo za zabavu već da može biti i korisno.

6. Važno je biti vrlo oprezan pri odabiru prikladnog nadimka i adrese e-pošte kako ne bi otkrili osobne podatke u nazivu. Ako ti je to problem, zatraži pomoć roditelja. Naiđete li na bilo kakav sadržaj koji se učini ilegalnim i neprimjerenim, roditelji ga mogu prijavite na zastita-djece@hakom.hr.

7. Na internetu nemoj ostavljati osobne podatke poput kućne adrese, broja mobitela, punog imena i prezimena, naziva škole koju polaziš, a nipošto nemoj niti upisivati brojeve kartica bankovnih računa svojih roditelja i slične informacije. 

Tvoja reakcija?