Evo zašto je važno oprati odjeću nakon što ju kupite
Osnivač jedne tvrtke koja proizvodi odjeću, Lee W. Johnson ispričao je kako se gotovo sve tvornice odjeće nalaze u vrlo prometnim industrijskim zonama gdje svakodnevno prometuje na tisuće kamiona i drugih prijevoznih sredstava koja, uz tvornice, dodatno zagađuju zrak.
Kako piše Huffpost, taj zagađeni zrak naposljetku ulazi u tvornice odjeće s obzirom na to da one uglavnom nemaju vlastite sustave rashlađivanja i cirkulacije zraka već se jednostavnu rashlađuju otvaranjem prozora. Zagađene čestice zraka tako cirkuliraju prostorijama u kojima se proizvodi odjeća i lijepe se za nju.
"Puno zagađenih čestica iz ogromnih industrijskih zona leti uokolo i naposljetku pada na odjeću koja se proizvodi. Kada ti komadi odjeće dođu do vas, nećete primijetiti ništa loše na njima, ali morate znati da se na njima nalazi jako puno onoga što ne možete vidjeti", ispričao je Johnson.
No, čak i ako neke tvornice imaju osiguranu vlastitu ventilaciju, Johnson upozorava i na mnoge kemikalije koje se koriste prilikom proizvodnje odjeće.
Neke od tih kemikalija su:
- Olovo: Vrlo česta kemikalija koja se koristi u odjeći svjetlijih boja.
- Formaldehidi: Često se koriste za odjeću koja se ne gužva. Također, kancerogeni su.
- PFC kemikalije: Koriste se za vodootpornu odjeću
- AZO boje: Sintetičke, kancerogene boje za odjeću koje se vrlo lako upijaju u kožu
Dermatologinja Azdeh Shirazi upozorava i na kinolin koji se, u velikim količinama, pojavljuje u odjeći od poliestera i često uzrokuje dermatitis, a mnogi ga povezuju i s pojavom raznih vrsta raka.
Kako najbolje oprati novu odjeću?
Lee Johnson savjetuje da je najbolje prvo okrenuti odjeću naopako pa ju namočiti u hladnu vodu i ostaviti nekoliko minuta. Nakon toga, taj komad odjeće operite u perilici rublja kao i inače.