Prvi 867 pregleda 01. veljače 2018.

Prvi kit koji priča! Znanstvenici su naučili Wikie da govori!

instagram.com/sara.m_photos

Prvi put na svijetu znanstvenici su naučili kita ubojicu Wikie da govori. Životinja oponaša ljudski govor koristeći svoj otvor za zrak.

Wikie, šesnaestogodišnja ženka kita ubojice koja živi u vodenom parku u Francuskoj i lokalni znanstvenici naučili su ju da govori.

Wikie već zna reći ''hello'', ''bye bye'' i ''Amy'', pa čak i brojati do tri. Kada Wikie govori, to zvuči kao kreštanje papige, ali riječi koje govori su razumljive. Za pričanje ona koristi svoj otvor za zrak. Ženka kita ubojice imitira trajanje i visinu tona ljudskog govora, a znanstvenici su se složili da se riječi koje je naučila mogu potpuno razumjeti.  

Iako još uvijek nisu testirali njezine mogućnosti za komuniciranje, znanstvenici koji su sudjelovali u istraživanju potvrđuju da će razgovori s njom jednog dana biti mogući

- Da, ostvarivo je... ako imate oznake i opise što nešto znači - rekao je dr. Jose Ambramson.

To su već uspjeli sa sivom papigom i dupinima koji su koristili američki znakovni jezik. Razumjeli su rečenice ''donesi mi ovaj predmet'' i ''stavi ovaj predmet ispod ili iznad drugog''.

via GIPHY

Kitovi ubojice mogu se uspoređivati s ljudima. Dok pticama nije teško imitirati druge, ta vještina je jako rijetka kod sisavaca, a niti jedan primat osim ljudi to ne može.

Wikie je prva svoje vrste koja je uspjela imitirati ljudski govor

Znanstvenici su testirali više zvukova u tri situacije i u svakoj situaciji Wikie je uspjela precizno imitirati zvuk. Znanstvenici su joj pustili zvukove kitova koje još nije čula, nakon tog zvukove koji su joj bili poznati, a na kraju je bila upoznata sa šest ljudskih riječi - hello, bye bye, Amy, aha, one two i one two three. Koristili su softver za prepoznavanje zvuka koji je prepoznao tri riječi kao visokokvalitetnu kopiju ljudskih. 

via GIPHY

Kitovi u prirodi komuniciraju jedni s drugima. Za komunikaciju koriste zvukove koji zvuče kao klikovi i pjevanje. Klikove koriste za navigaciju i prepoznavanje predmeta, ali i za socijalnu interakciju. Iako riječi koje Wikie može imitirati njoj ne znače ništa, u budućnosti komunikacija s ljudima može biti ostvarena

Poslušaj Wikie kako govori:

Jesi li već kupio novi broj omiljenog JoomBoos Videostar magazina? Brzo jer je upravo na kioscima

 | Autor: Marko Prpić/Pixsell Marko Prpić/Pixsell

MEGA POKLON:  Uz novi JoomBoos magazin dobivaš  na dar i prvi youtuberski kalendar! Fotkaj se s prvim youtuberskim kalendarom i objavi fotku na Instagramu uz #videostarmagazin. Najkreativniji će osvojiti JoomBoos jastuk ili majicu ISTI SAN!  Klikni reakciju i reci nam što TI misliš! Komentiraj, lajkaj, uživaj ;) 
 

 

Tvoja reakcija?

2 Komentar/a

Pročitaj sve
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Joomboos.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Joomboos.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar Sara_koja_hara

    Sara_koja_hara

    Ma odma si ga doma uzimam
  • leoni98

    awww kak kjuut