Jesi li jutarnji tip koji otvara oči čim Sunce svane, a spreman/a si za spavanje odmah nakon večernjeg dnevnika ili te je nemoguće dignuti prije podne dok ti nije problem ostati budan/a čitavu noć?
Vjerovali ili ne, način na koji spavamo i koliko spavamo mnogo govori o našoj osobnosti.
O ovoj temi provedena su mnoga istraživanja koja prenosi portal YourTango navodeći kako postoje četiri vrste ‘spavača’.
Naime, istraživač Arcady Putilov i njegovi kolege iz Sibirskog ogranka Ruske akademije znanosti pozvali su 130 zdravih sudionika (54 muškarca) u laboratorij za spavanje, a zatim ih držali budnima preko 24 sata.
Ispitanicima nije bilo dopušteno imati kavu ili alkohol dok su bili usred eksperimenta. Tijekom 24 sata ispunjavali su upitnike o tome kako su se osjećali budni ili pospani. Osim toga, ispitanici su pitani o njihovom obrascu spavanja, kako su se osjećali budno i koliko su dobro funkcionirali prethodnog tjedna.
Analizirajući energetske razine ispitanika tijekom 24-satnog razdoblja i njihova izvješća o njihovom funkcioniranju tjedan dana prije, Putilov i njegov tim uspjeli su identificirati četiri različite skupine ‘spavača’:
1. Ptica ševa
Ovoj skupini pripadaju jutarnji tipovi koji imaju višu razinu energije u 9 sati ujutro nego u 9 sati navečer. Oni rano ustaju i rano odlaze u krevet, a takav obrazac ponašanja je češće viđen u ljudi starijih od 60 godina.
2. Sova
Noćne ptice, ili ‘večernji tipovi’, najproduktivniji su u kasnim jutarnjim i kasnim večernjim satima, a najviše energije imaju oko 18 sati. Sove vole ustati kasno i nimalo im se ne spava dok ne padne mrak. Studenti imaju tendenciju biti sove te nekolicina njih često uživa u pićima s kofeinom. Sove (u prosjeku) odlaze u krevet dva sata kasnije od ptica ševa.
3. Kolibri
Ovo su osobe kojima nije bitno koliko spavaju i u koje vrijeme, ali im je od neprocjenjive važnosti popodnevni san od oko 30 min. Često osjećaju glavobolje u popodnevnim satima koje nestaju tek nakon kratkog sna.
4. Američka šljuka
Ovo je skupina s najmanje energije bez obzira na količinu spavanja ili ispijanja kave. Umorni su kada god da se probude i u svako doba dana bi mogli ‘malo prileći’. Ipak, kod ove skupine bi trebalo imati na umu da se možda radi o kroničnom umoru ili nekom sličnom psihofizičkom problemu pa ne bi trebalo isključiti obraćanje liječniku za savjet ili pomoć.
Bez obzira koji si tip spavača, moraš imati na umu da bez 6-8 sati spavanja dnevno, teško ćeš imati dovoljno energije za uspješno odrađen dan.
POGLEDAJ NOVU EPIZODU PRANK'DA:
Novi JoomBoos Videostar magazin napokon je vani i možete ga naći na svim kioscima! Ovoga puta čitajte još više priča, deset životnih ispovijesti, intervju s Chodom, saznajte sve o Savršenom spoju u kojem glumi i Baka Prase, novoj sezoni Prank'da i uživajte u poklonima, iznenađenjima, križaljkama i 19 precool postera koji dolaze u svakom broju!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Joomboos.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Joomboos.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
mala_loodacha
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun?
Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.