Prvi 430 pregleda 04. lipnja 2025.

Treba li kosu šamponirati dva puta? Evo što kažu stručnjaci

canva

Većina ljudi kosu pere tako da jednom nanese šampon i zatim koristi regenerator. Međutim, na društvenim mrežama, osobito TikToku, sve više korisnika promovira praksu dvostrukog šamponiranja

Prema zagovornicima ove metode, prvo pranje uklanja površinske nečistoće i naslage proizvoda, dok drugo omogućuje dublje čišćenje vlasišta. No, postavlja se pitanje – donosi li ova praksa zaista čišću i zdraviju kosu?

Stručnjaci kažu da dvostruko šamponiranje može biti korisno, ali nije za svakoga. Dermatologinja Melanie Palm ističe da potreba za dvostrukim šamponiranjem ovisi o više čimbenika, uključujući tip kose, učestalost pranja, razinu fizičke aktivnosti te individualne potrebe. Njezin kolega, dermatolog Brendan Camp, objašnjava da ova metoda učinkovito uklanja višak ulja, prljavštine, znoja i ostataka proizvoda, ali također pomaže u čišćenju vlasišta od mrtvih stanica kože, mikroorganizama i neugodnih mirisa, piše miss7.

Palm dodaje kako je dubinsko čišćenje kose osobito korisno osobama s kovrčavom ili grubom kosom, kao i onima koji kosu ne peru redovito. Camp naglašava da će osobe koje između pranja prođe više dana vjerojatno primijetiti da je njihova kosa nakon dvostrukog pranja znatno čišća i svježija. Ova metoda također može odgovarati osobama s masnijim vlasištem jer pomaže u uklanjanju viška sebuma i ostalih nečistoća, što je važno za zdravlje tjemena i kose. Isti učinak može biti koristan onima koji se više znoje, primjerice zbog redovite tjelovježbe. U slučajevima kada se koriste specijalizirani šamponi, primjerice kod osoba s psorijazom ili onih koji često plivaju u bazenu, dvostruko šamponiranje može dodatno poboljšati učinak tih proizvoda.

 | Autor: canva canva

S druge strane, dvostruko šamponiranje nije preporučljivo za sve. Prema Palm, ova metoda najbolje odgovara osobama koje ne peru kosu svaki dan ili svaki drugi dan, jer prečesto korištenje šampona može dovesti do isušivanja kose i vlasišta. Camp upozorava da svakodnevno ili prečesto pranje dvaput može ukloniti previše prirodnih ulja s vlasišta, što kosu može učiniti lomljivijom i osjetljivijom na toplinu. Osobe s osjetljivim vlasištem mogle bi iskusiti negativne posljedice poput suhoće, peruti ili ljuštenja kože.

Treba li se i regenerator koristiti dva puta?

Postavlja se i pitanje treba li, ako već perete kosu dvaput šamponom, i regenerator nanositi dvaput. Stručnjaci smatraju da to nije potrebno, a moglo bi čak i umanjiti pozitivne učinke dvostrukog šamponiranja. Camp ističe kako korištenje regeneratora dvaput nema smisla, dok Palm preporučuje da ga je bolje ostaviti na kosi nekoliko minuta, obično između tri i pet, kako bi se postigao puni učinak. Ako ni tada ne vidite rezultate, preporučuje se prelazak na regenerator s jačom hidratantnom formulom.

 | Autor: canva canva

Kako pravilno oprati kosu?

Kada je riječ o pravilnom pranju kose, ne postoji univerzalni pristup. Camp napominje kako najbolja metoda ovisi o više čimbenika – razini masnoće, tipu kose, njezinoj suhoći, frizuri, čak i načinu života. Palm dodaje da učestalost pranja također treba prilagoditi navikama i razini tjelesne aktivnosti. Osobe s ravnom kosom obično bi trebale prati kosu svaka dva do tri dana, dok one s kovrčavom ili grubom kosom, koja je sklonija isušivanju, mogu to činiti rjeđe, otprilike svakih četiri do sedam dana.

Osim same tehnike pranja, postoje i druge navike koje mogu pridonijeti zdravlju kose. Preporučuje se nježno rukovanje s kosom, izbjegavanje čestih i zategnutih frizura poput repova i punđi te ograničavanje korištenja toplinskih uređaja poput sušila ili pegli. Kosu je korisno počešljati prije pranja kako bi se smanjilo petljanje, a i tijekom tuširanja treba biti pažljiv prilikom raščešljavanja kako bi se spriječilo čupanje i lomljenje. Masiranje vlasišta prilikom nanošenja šampona ili regeneratora ne samo da pomaže u boljoj raspodjeli proizvoda, već potiče i cirkulaciju krvi, što može doprinijeti zdravlju folikula.

Za personalizirane preporuke, osobito ako imate problema s ispadanjem kose ili smanjenjem gustoće, uvijek je najbolje konzultirati se s dermatologom.

Tvoja reakcija?